Site icon Osoba Publiczna

Savitri Jindal zastępuje Yang Huiyan jako najbogatsza kobieta Azji

Yang Huiyan zobaczyła, że jej całkowity majątek spadł do 11 miliardów dolarów z prawie 24 miliardów dolarów w zeszłym roku. W rzeczywistości straciła ponad 1 miliard dolarów w ciągu zaledwie jednego dnia.

Najbogatsza kobieta w Azji Yang Huiyan straciła ponad połowę swojego majątku po kryzysie na rynku nieruchomości w Chinach. Huiyan, która kontroluje największą w Chinach firmę deweloperską Country Garden Holdings, zobaczyła, że jej całkowity majątek spadł do 11 miliardów dolarów z prawie 24 miliardów dolarów w zeszłym roku. W rzeczywistości straciła ponad 1 miliard dolarów w ciągu zaledwie jednego dnia.

W Chinach najwięksi deweloperzy zmagają się ze spadającymi cenami domów, słabnącym popytem ze strony kupujących oraz kryzysem związanym z niespłacaniem długów. A wśród niepewności akcje Country Garden Holdings straciły w tym roku ponad połowę wartości – wskazał Bloomberg Billionaires Index.

Od 2020 roku chiński rząd zaczął zaciskać klamry na nadmiernym zadłużeniu w sektorze nieruchomości, co doprowadziło do tego, że największa firma z branży nieruchomości nie wywiązała się z płatności i renegocjowała warunki z wierzycielami. Doprowadziło to do opóźnień w budowie i dostawach w całym kraju.

W czasie kryzysu Country Garden ogłosiło, że sprzeda nowe akcje w celu pozyskania gotówki, po czym jego akcje spadły o 15%.

W 2005 roku Huiyan odziedziczyła po ojcu udziały w firmie nieruchomościowej, stając się jedną z najmłodszych miliarderek na świecie. Przez ostatnie pięć lat była najbogatszą kobietą w Azji.

Savitri Jindal jest teraz najbogatszą kobietą Azji

Wraz z dramatycznym spadkiem majątku Yang Huiyan, Savitri Jindal stała się teraz najbogatszą kobietą Azji. Jindal, 72, jest najbogatszą kobietą w Indiach i 10. najbogatszą osobą w kraju liczącym około 1,4 miliarda.

Savitri Jindal, która nigdy nie poszła na studia i przejęła biznes męża dopiero po jego nagłym upadku, zobaczyła, że jej fortuna wzrosła o 12 miliardów dolarów w ciągu zaledwie 2 lat. W rzeczywistości jej wartość netto potroiła się ponad 3 razy w ciągu tych ostatnich 2 lat z 4,8 miliarda dolarów w 2022 roku do 17,7 miliarda dolarów w 2022 roku. To było po tym, jak zanurzył się o 50% w 2019 i 2020 roku. Z 8,8 miliarda dolarów w 2018 roku, jej wartość netto spadła do 5,9 miliarda dolarów w 2019 roku i 4,8 w 2020 roku.

Jindal weszła do 10 najlepszych klubów w 2021 roku, gdy jej wartość netto dotknęła 18 mld dolarów. Od kilku lat jest uważana za najbogatszą indyjską kobietę, według Forbesa. Na liście najbogatszych kobiet w Indiach jest po niej Kiran Mazumdar i Crishna Godrej.

Exit mobile version