OBWE: Spotkanie bezpieczeństwa w cieniu wojny rosyjskiej, zakaz Ławrowa

1 minute, 18 seconds Read

Największa europejska organizacja bezpieczeństwa otworzyła w czwartek spotkanie z ministrami spraw zagranicznych i innymi przedstawicielami, zdecydowanie potępiając wojnę Rosji z Ukrainą, konflikt, który jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęła organizacja w swoim prawie półwiecznym istnieniu.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która została utworzona w celu utrzymania pokoju i stabilności na kontynencie, była rzadkim forum międzynarodowym – obok Organizacji Narodów Zjednoczonych – gdzie Rosja i mocarstwa zachodnie mogły się spotkać, aby omówić kwestie bezpieczeństwa.

Dwudniowe spotkanie w Łodzi w Polsce jest pierwszym takim spotkaniem na wysokim szczeblu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Prezydent RP Andrzej Duda przemawiał na 29. Radzie Ministerialnej OBWE, w wydarzeniu bierze udział 57 przedstawicieli krajów OBWE.

„Osoby odpowiedzialne za zbrodnię agresji, zbrodnie wojenne przeciwko ludzkości i ludobójstwo muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, bezwzględnie” – powiedział Duda.

„Tylko w ten sposób możemy przywrócić pokój w Europie i zapobiec aktom agresji w przyszłości.

„Szanowni Państwo, zapewniam naszych macedońskich przyjaciół, którzy z Nowym Rokiem obejmą przewodnictwo w OBWE, że wspieramy udaną misję organizacji” – dodał.

Ale od wybuchu wojny 57-narodowe ciało stało się także kolejnym miejscem, w którym rozgrywa się gorzkie starcie między Rosją a Zachodem, obnażając własne niedoskonałości organizacji w zakresie pomocy w rozwiązaniu konfliktu.

Szczególnie nieobecny był rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, któremu Polska zabroniła wjazdu do kraju.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.