Leon Vitali, aktor ‘Barry Lyndon’ i osobisty asystent Stanleya Kubricka, zmarł w wieku 74 lat

1 minute, 34 seconds Read

Leon Vitali, który zagrał w filmach “Oczy szeroko zamknięte” i “Barry Lyndon”, zanim zmienił kierunek swojej kariery z aktorstwa na służbę jako osobisty asystent Stanleya Kubricka, zmarł. Miał 74 lata.

Szczegóły dotyczące śmierci Vitali nie były natychmiast dostępne, ale została ona potwierdzona przez oficjalną obecność Kubricka w mediach społecznościowych.

“Takie ogłoszenia nigdy nie są łatwe, ale to jedno uderzyło nas szczególnie mocno dziś rano” – napisało na Instagramie konto Kubricka. “Z największym smutkiem musimy wam powiedzieć, że utalentowany, lojalny & ostoja ogromnej liczby filmów Kubricka, Leon Vitali, odszedł spokojnie ostatniej nocy”.

Post kontynuował, “Nasze myśli są z jego rodziną i wszystkimi, którzy go znali i kochali. Będziemy oddawać hołd Leonowi przez cały dzień, aby go uhonorować”.

Vitali jest chyba najbardziej znany na dużym ekranie z roli Lorda Bullingdona w filmie Kubricka Barry Lyndon, w którym zagrał pasierba tytułowego bohatera. Jednak po nawiązaniu bliskiej więzi z Kubrickiem na planie filmowym, aktor postanowił zmienić swoją ścieżkę kariery i zostać osobistym asystentem reżysera.

Kiedy produkcja Barry’ego Lyndona dobiegła końca, Vitali zapytał Kubricka, czy mógłby zostać i obserwować proces montażu, bez wynagrodzenia. Kubrick zgodził się. Po latach reżyser wysłał mu kopię filmu The Shining i zapytał, czy chciałby wziąć udział w filmie, w którym Vitali występuje jako “osobisty asystent reżysera”.

Następnie duet pracował razem nad filmem Full Metal Jacket, w którym Vitali pełnił funkcję dyrektora castingu i asystenta reżysera, oraz nad filmem Eyes Wide Shut, w którym miał te same uprawnienia i przyjął rolę Red Cloaka.

Po śmierci Kubricka w 1999 roku, Vitali kontynuował swoje oddanie reżyserowi, nadzorując renowację elementów obrazu i dźwięku dla większości jego filmów.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.