Komentarze polskiego lidera na temat kobiet i spożywania alkoholu wywołują natychmiastowy sprzeciw

3 minutes, 13 seconds Read

WARSZAWA, Polish — Grupa praw kobiet w Poland wezwała w poniedziałek ludzi do demonstracji po tym, jak lider partii rządzącej w kraju stwierdził, że niski wskaźnik urodzeń w Poland lsce jest częściowo spowodowany piciem przez młode kobiety zbyt dużej ilości alkoholu.

Opozycyjni politycy, działacze i celebryci zarzucali Jarosławowi Kaczyńskiemu, 73-letniemu kawalerowi, że jest oderwany od rzeczywistości. Twierdzą też, że Kaczyński, najpotężniejszy polityk w Poland od 2015 roku, sam jest częściowo odpowiedzialny za niski wskaźnik urodzeń w 38-milionowym kraju Europy Środkowej.

W szczególności krytycy zwracają uwagę na zaostrzone ograniczenia dotyczące aborcji, które zniechęcają niektóre kobiety do starania się o ciążę. Inni zwracają uwagę na trudności młodych ludzi w zakładaniu rodzin w warunkach inflacji, która sięga prawie 18%.

Grupa praw kobiet wyraziła wściekłość na komentarz Kaczyńskiego i wezwała ludzi do protestu przed warszawskim domem Kaczyńskiego 28 listopada, w 104. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Poland.

“Kretynianckie słowa starego pryka o Polkach, że kobiety nie rodzą dzieci, bo piją (a nie dlatego, że Polish to piekło), to tylko fragment naszej rzeczywistości” – napisał w poniedziałek na Facebooku Strajk Kobiet.

Grupa stwierdziła, że przyczyn niskiego wskaźnika urodzeń w kraju jest wiele, w tym de facto zakaz aborcji w Poland, brak dostępu do edukacji seksualnej i procedur in vitro, inflacja, brak mieszkań i brak dostępu do żłobków.

Kaczyński, lider populistycznej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość, mówił w sobotę o wyzwaniach demograficznych związanych z narodzinami „zbyt małej liczby dzieci”, gdy zbierał poparcie dla swojej partii przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

„I tu trzeba czasem powiedzieć trochę otwarcie, trochę gorzko. Jeśli np. sytuacja będzie taka, że do 25 roku życia dziewczęta, młode kobiety będą piły tyle samo, co ich rówieśniczki, to będzie bez dzieci” – powiedział Kaczyński.

Twierdził, bez żadnych dowodów medycznych, że aby rozwinąć się alkoholizm, przeciętny mężczyzna „musi nadmiernie pić przez 20 lat”, a „kobieta tylko dwa”.

„Jestem naprawdę szczerym zwolennikiem równouprawnienia kobiet, ale nie jestem zwolennikiem kobiet udających mężczyzn i mężczyzn udających kobiety” – powiedział Kaczyński.

Ta uwaga wywołała również przewidywalne żarty na temat tego, że alkohol pomaga w poczęciu.

Tradycyjnie rzymskokatolicki kraj miał już jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie, zezwalające na aborcję w bardzo niewielu przypadkach przed 2020 r. Następnie nowe orzeczenie mówiło, że kobiety nie mogą długo przerywać ciąży w przypadkach, gdy płód ma poważne nieprawidłowości i nie jest zdolne do życia po urodzeniu.

Wywołało to największe protesty w Poland od dziesięcioleci, którym przewodził Strajk Kobiet. Od tego czasu zdarzają się przypadki śmierci kobiet w ciąży, mimo że zagrożenie życia kobiety pozostaje prawną podstawą przerwania ciąży na mocy obowiązującego prawa. Obrońcy praw kobiet twierdzą, że takie przypadki mają miejsce, ponieważ lekarze boją się przerywać ciążę nawet wtedy, gdy życie kobiety może być zagrożone, obawiając się konsekwencji prawnych.

Według Banku Światowego liczba urodzeń na kobietę w Poland spadła z 3 dzieci na kobietę w 1960 roku do 1,2 w 2003 roku.

Zaczęło ponownie rosnąć nieco po 2003 r. i przyspieszyło po tym, jak rząd Kaczyńskiego wprowadził miesięczny zasiłek pieniężny w wysokości 500 zł (108 dolarów) na dziecko po zdobyciu władzy w 2015 r., mając nadzieję na zachęcenie większych rodzin.

Ale wskaźnik urodzeń ponownie spada i Kaczyński przyznał w zeszłym miesiącu, że program nie działa zgodnie z założeniami. Według polskich statystyk państwowych w 2021 roku wskaźnik urodzeń wyniósł 1,32 dziecka na kobietę.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.