Japońskie środowisko akademickie: Kryzysowa szansa Chin na ograniczenie ładu międzynarodowego na Ukrainie

1 minute, 40 seconds Read

Japońska naukowiec Naoko Eto zauważa, że ​​Chiny wzmacniają swoje dyplomatyczne wypady w sferze bezpieczeństwa, aby zdobyć większe globalne wpływy w obliczu trwającej pandemii Covida i wojny na Ukrainie. Uruchomiona w kwietniu Globalna Inicjatywa Bezpieczeństwa (GSI) jest głównym narzędziem w tym przedsięwzięciu. Chociaż ścieżka bezpieczeństwa nie będzie łatwa do obrania, plany prezydenta Xi dotyczące restrukturyzacji ładu międzynarodowego przy poparciach krajów rozwijających się są obserwowane.

Kryzys na Ukrainie skłonił Chiny do eskalacji ofensywy dyplomatycznej w celu konkurowania z USA. Chińskie uwertury dyplomatyczne od kwietnia, mające na celu rozszerzenie jej wpływów zarówno w sferze gospodarczej, jak i bezpieczeństwa, można zrozumieć przez pryzmat globalnego zarządzania administracji Xi Jinpinga, której słowami kluczowymi są „trzy inicjatywy” i „wspólnota ze wspólną przyszłością”. „.dla ludzkości”.

Trzy inicjatywy: Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI), Globalna Inicjatywa Rozwoju (GDI) i Globalna Inicjatywa Bezpieczeństwa (GSI), wysunięte przez samego prezydenta Xi w przemówieniach na międzynarodowych konferencjach, są określane w Chinach jako strategia dyplomatyczna Xi Jinpinga. Te trzy inicjatywy działają w tandemie, aby osiągnąć „społeczność ze wspólną przyszłością dla ludzkości”, zgodnie z postulatem Xi od 2013 roku.

Z trzech inicjatyw GSI jest najnowszym narzędziem chińskiej dyplomacji. Xi zaprezentował GSI podczas ceremonii otwarcia Forum Boao dla Azji 21 kwietnia. Stwierdzając, że „bezpieczeństwo jest warunkiem wstępnym rozwoju”, nawiązał do faktu, że Chiny będą uczestniczyć w globalnym zarządzaniu w sferze bezpieczeństwa, a także w sferze gospodarczej poprzez promowanie GSI równolegle z GDI.

Zgodnie z artykułem radcy stanu i ministra spraw zagranicznych Wang Yi zatytułowanym „Działanie na globalną inicjatywę bezpieczeństwa na rzecz ochrony pokoju i spokoju na świecie”, opublikowanym w Dzienniku Ludowym 24 kwietnia, GSI została przyspieszona potrzebą zbudowania nowego regionalnego bezpieczeństwa. architektury w Azji po pandemii koronawirusa i kryzysie na Ukrainie.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.