Film o emancipation: prawdziwa historia „Whipped Peter” w nowym filmie Willa Smitha

1 minute, 30 seconds Read

Chociaż jego skóra została zdarta ze skóry dziesiątki razy przez ukłucie bata, a następnie boleśnie pokryta bliznami, Gordon, zbiegły zniewolony mężczyzna, wyzywająco pozował do portretu w 1863 roku.

U szczytu wojny secesyjnej w USA – kiedy fakty o okropnościach niewolnictwa były często potępiane jako fałszywa propaganda – makabryczne zdjęcie ujawniło niezaprzeczalną prawdę.

Abolicjoniści nazwali mężczyznę ze zdjęcia „Whipped Peter” i chociaż historycy debatowali nad jego prawdziwym imieniem, nie ma wątpliwości co do wpływu, jaki jego wizerunek wywarł na amerykańską psychikę.

Zdjęcie pokazało, że „byli to prawdziwi ludzie z prawdziwymi doświadczeniami. Zostało zrobione, aby przedstawić wizualną narrację horroru niewolnictwa podczas wojny secesyjnej” – powiedziała Barbara Krauthamer, czołowa historyk niewolnictwa i emancipation w USA oraz dziekan College of Nauk Humanistycznych i Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Massachusetts Amherst.

„To, co często się gubi, to koncentracja na samym człowieku – historia tego człowieka, który rozumie, że wojna secesyjna jest okazją do dosłownego przejęcia kontroli nad swoim ciałem i życiem”.

Film Willa Smitha Emancypacja jest inspirowany prawdziwą historią Gordona/”Whipped Peter” i wyreżyserowany przez Antoine’a Fuquę. Smith powiedział dziennikarzom na premierze filmu, że ma nadzieję, że film ujawni siłę ludzkiego ducha.

„To nie jest kolejny film o niewolnikach. To jest film o wolności” – powiedział Smith. „Myślę, że to historia, którą wszyscy musimy zobaczyć, usłyszeć i poczuć”.

The movie, Emancipation, is based on the photo and story of Gordon/”Whipped Peter”

Wstrząsająca ucieczka
W kwietniu 1863 roku, zaledwie kilka miesięcy po ogłoszeniu wolności zniewolonych ludzi przez Proklamację Emancipation, Gordon natknął się na obóz żołnierzy Unii na obrzeżach Baton Rouge w Luizjanie.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.