Celebryci, którzy są fanami “Harry Potter”: Ariana Grande, Liam Payne, Barack Obama, More

1 minute, 59 seconds Read

Harry Potter wyhodował die-hard fandom Potterheads, którzy znają wszystko, od ich domu w Hogwarcie do poprawnej wymowy “Wingardium Leviosa”.

J.K. Rowling zaczęła pisać uznaną serię dla dzieci w 1990 roku podczas opóźnionego pociągu z Manchesteru w Anglii do stacji King’s Cross w Londynie. Historia podąża za 11-letnim Harrym – sierotą wychowywanym przez wredną ciotkę i wuja – który odkrywa, że jest czarodziejem. Pochodząca z Wielkiej Brytanii Rowling ostatecznie przekształciła fabułę w siedmioczęściową serię książek na przestrzeni lat.

Rowling powiedziała CBS News w 2003 roku, że pisanie było dla niej trudne, ponieważ była samotną matką swojej córki, Jessiki, i żyła z zasiłku.

“Chodziłam po Edynburgu pchając ją w wózku i czekałam, aż zaśnie. A potem dosłownie biegłam do najbliższej kawiarni i pisałam tak długo, aż zasnęła” – mówiła wtedy, dodając, że jej książka została odrzucona przez “cztery z pięciu wydawnictw”, zanim wylądowała na kontrakcie.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny został wydany w Wielkiej Brytanii w 1997 roku. Rowling sprzedała książkę do Scholastic, która dystrybuuje historię pod tytułem Harry Potter i Kamień Czarodzieja , w Stanach Zjednoczonych. Wydanie zapoczątkowało światowy fenomen z ponad 500 milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie.

Gdy fani coraz bardziej zachwycali się Czarodziejskim Światem, Rowling zaczęła odczuwać presję, by szybciej wydawać kolejne książki. Po tym, jak w pośpiechu skończyła “Harry’ego Pottera i Czary Ognia”, który liczył 636 stron, zdecydowała, że czas zwolnić.

“Presja tego stała się przytłaczająca”, powiedziała w 2012 roku New Yorkerowi. “Trudno było mi pisać, co nigdy wcześniej w życiu mi się nie zdarzyło. Intensywność kontroli była przytłaczająca. Byłam na to zupełnie nieprzygotowana. Musiałam się wycofać. Bardzo potrzebowałem się odsunąć”.

Pierwsza książka została zaadaptowana na film z 2001 roku o tej samej nazwie, w którym wystąpili Daniel Radcliffe , Rupert Grint i Emma Watson. Franczyza filmowa – która zarobiła ponad 7 miliardów dolarów w kasie – ostatecznie wywołała serię prequeli, Fantastic Beasts i Where to Find Them.

Universal Studios rozwinął również serię fantasy w dwa parki tematyczne w Universal Orlando Resort na Florydzie i Universal Studios Hollywood w Kalifornii.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.